menu
serce

Składniki krwi – osocze

Osocze, czyli cenny płyn pełen czynników krzepnięcia, albumin, immunoglobulin i innych substancji, odgrywający kluczową rolę w ratowaniu życia wielu osób. Ale czy wiesz, jakie są jego źródła i jak ważne jest szybkie jego zamrożenie?

Proces pozyskiwania osocza odbywa się poprzez metodę automatycznej aferezy (plazmaferezy) lub odwirowanie krwi pełnej i zamrożenie. Tutaj pojawia się kluczowy moment – im szybciej osocze zostanie zamrożone, tym więcej zawiera czynników krzepnięcia, które są labilne. Osocze z krwi pełnej musi zostać zamrożone w ciągu 8 godzin od pobrania, w przypadku osocza z plazmafarezy po 6 godzinach, natomiast proces mrożenia musi zapewnić, że osocze w ciągu godziny osiągnie temperaturę -30 stopni, a następnie będzie przechowywane w temperaturze od -40 do -80 stopni. Taki preparat nazywa się osoczem świeżo mrożonym (FFP, ang. Fresh Frozen Plasma).

Osocze stosuje się przede wszystkim u osób z zaburzeniami krzepnięcia, szczególnie u chorych z niedoborem kilku czynników krzepnięcia.

Dołącz do grona Krwiodawców i dziel się życiem.

#TwojaKrewMojeŻycie #ŁączyNasKrewKtóraRatujeŻycie #Krwiodawstwo